Η κυρά Σαρακοστή

Το έθιμο της κυρα-Σαρακοστής είναι από τα παλιότερα έθιμα που σχετίζονται με τη γιορτή του Πάσχα, σήμερα όμως είναι λίγο ξεχασμένο. Χρησίμευε πάντα ως ημερολόγιο για να μετράνε τις εβδομάδες από την Καθαρά Δευτέρα μέχρι τη Μεγάλη Εβδομάδα, καθώς έχει 7 πόδια, ένα για κάθε εβδομάδα της περιόδου της Σαρακοστής. Η κυρα-Σαρακοστή, στις περισσότερες περιοχές, ήταν μια χάρτινη ζωγραφιά, που απεικόνιζε μια γυναίκα, με 7 πόδια, σταυρωμένα χέρια για να προσεύχεται, ένα σταυρό γιατί πηγαίνει στην εκκλησία και χωρίς στόμα γιατί νηστεύει. Στο τέλος κάθε εβδομάδας, ξεκινώντας από το Σάββατο μετά την Καθαρά Δευτέρα, της έκοβαν ένα πόδι. Το τελευταίο το έκοβαν το Μεγάλο Σάββατο. Σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, η κυρα-Σαρακοστή φτιάχνεται από ζυμάρι με απλά υλικά και κυρίως, πολύ αλάτι για να μη χαλάσει. Εξάλλου, δεν τρωγόταν, αφού χρησιμοποιούνταν ως ημερολόγιο.

Έτσι κι εμείς λοιπόν, μιλήσαμε στις τάξεις και έγινε σχετική συζήτηση για την περίοδο αυτή, της προετοιμασίας μας για τη μεγάλη εορτή του Πάσχα. Τα παιδιά έφτιαξαν με ζυμάρι ή ζωγράφισαν την κυρα-Σαρακοστή, χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά και μπόλικη φαντασία!

Άνοιγμα φωτογραφίας

Παγκόσμια Ημέρα ΡατσισμούΠαγκόσμια Ημέρα Ρατσισμού

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος,

Ημέρα Σχολικού ΑθλητισμούΗμέρα Σχολικού Αθλητισμού