Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πύλο

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πύλο. Αρχικά, οι μαθητές των τάξεων Ε’ και ΣΤ’, βρέθηκαν στην οικία του Ολυμπιονίκη Κώστα Τσικλητήρα, όπου μας υποδέχθηκαν μαθητές από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πύλου. Εκεί παρακολούθησαν το ψηφιακό έκθεμα της Αναπαράστασης της Ναυμαχίας του Ναβαρίνου. Εν συνεχεία, μαζί με τις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου, επισκέφθηκαν το Νιόκαστρο. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο, στο Μουσείο Εναλίων Αρχαιοτήτων, στον ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, καθώς και στην ακρόπολη του κάστρου. Οι μαθητές από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πύλου, μας έδωσαν σημαντικές πληροφορίες για τους χώρους του κάστρου. Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και τις εκπαιδευτικούς του 2ου Δ.Σ. Πύλου και ευελπιστούμε και σε μελλοντική συνεργασία των σχολείων μας.

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασηςΠαρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου, οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Εργατικό Κέντρο Καλαμάτας και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Τα ψηλά βουνά», βασισμένη στο αγαπημένο μυθιστόρημα του Ζαχαρία Παπαντωνίου. Οι

Επίσκεψη οδοντιάτρουΕπίσκεψη οδοντιάτρου

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών μας για τη στοματική υγιεινή και την υγεία των δοντιών, την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 επισκέφθηκε το Σχολείο μας  ο οδοντίατρος του